Tarihçe

ESTRAM TRAMVAY İŞLETMESİ

Çağdaş, temiz ve yaşanabilir bir kent olma yolunda çok önemli özelliklere sahip olan Eskişehir kentinin geleceğini biçimlendirecek olan gelişme ve ulaştırma planları bir bütünlük içerisinde ele alınmıştır. Sürdürülebilir bir ulaştırma sistemi için İstanbul Teknik Üniversitesi Ulaştırma Ana Bilim Dalına yaptırılan “Ulaştırma Ana Planı” Büyükşehir Belediye Meclisinin kararı ile onaylanmıştır. Eskişehir, Ulaştırma Ana Planını belediye meclisinde onaylanarak yürürlüğe koyan ilk kentlerden biridir.
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi ulaşım ana planı ile uyumlu kentte modern bir tramvay sisteminin inşa edilmesi için Bombardier-Yapı Merkezi Konsorsiyumu(yüklenici) ile 9-Mayıs-2002 tarihinde bir yapım ve temin sözleşmesi imzalamıştır. Proje 20 ay gibi çok kısa sürede tamamlanmıştır.
2004 yılı Uluslararası Taşımacılıkta yılın Hafif Raylı Sistem Ödülünü kazanan ESTRAM,24-Aralık-2004 tarihinde işletime açılarak Eskişehir halkının hizmetine sunulmuştur.
1.Etap projesi, Otogar-SSK ve OGÜ-Opera olmak üzere 16 km.lik hatta şehirdeki Otogar, Hastaneler, Gar, Üniversiteler, Alışveriş Merkezleri, Spor Salonları, Resmi kurumlar (Vergi Daireleri, Bankalar, Ticaret Odası vb.) Valilik ve Belediye gibi önemli merkezleri birleştirmiştir.
Eskişehir Ulaşım Ana Planında ESTRAM tramvay hatlarının yaygınlaştırılmasına ve toplu taşıma yolculukları içerisindeki payının artırılmasına yönelik olarak öneriler getirilmiştir. Buna uygun olarak, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi, Eskişehir’ in ulaşım gereksinimlerini gelecek yıllarda da karşılayabilmek amacıyla, Emek - 71 Evler, Batıkent - Çamlıca ve Yenikent - Çankaya güzergâhlarında olmak üzere yaklaşık 21 km olarak projelendirilmiştir.

2. etap projesi için 13-Ocak-2012 tarihinde Gülermak-YDA Ortaklığı ile sözleşme imzalanmıştır. 18-Nisan-2012 tarihinde ise kazıya başlanmış olup; Emek-71 Evler hattı 18-Mart-2014 tarihinde, Batıkent-SSK ve Çamlıca-SSK ring hatları 08-Ağustos-2014 tarihinde, Çankaya-OGÜ ring hattı ise 17-Ağustos-2014 tarihinde işletime açılarak toplam 33 tramvay ile 7 hatta hizmet verilmeye başlanmıştır.

ESTRAM tramvay hatlarının artan ihtiyaç ve talepler doğrultusunda yaygınlaştırılmasına yönelik olarak 08-Haziran-2018 tarihinde temeli atılan 3. etap uzatma projesi ile mevcut Açelya durağından şehrin doğusuna doğru uzanan hat ile Şehir Hastanesine oradan da Sultandere ve 75. Yıl mahallelerine kadar devam ettirilmesi planlanmıştır. Ayrıca şehrin kuzeyindeki mahallelere ulaşabilmek için ise öncelikle mevcut Opera kolundan Ömerağa, Tunalı, Fatih ve Kumlubel Mahallelerini kapsayacak bir hat uzatması tasarlanmıştır.
Otogar-Opera bağlantısı, SSK Kolunun Yıldıza bağlanması ve Yıldız-Opera kolunun çift hat yapılması da bu proje kapsamına dâhil edilmiştir.


3. Etap hatlarından Şehir Hastanesi kolu öncelikli olarak tamamlanmış olup 10-Mart-2019 yılında yolculu işletime başlanmıştır. 12-03-2021 tarihinde ise 75. Yıl-Sultandere kolu tamamlanmış olup 75. Yıl – OGÜ hattında yolculu işletime başlanmıştır.
Son olarak ise 14-06-2021 tarihinde Kumlubel kolu tamamlanmış olup Şehir Hastanesi - Kumlubel hattında işletime başlanmıştır.
3.Etap projesinin tamamlanmasının ardından yaklaşık 55 kilometrelik işletme hattına ( depo ve park hatları hariç) sahip olan ESTRAM, 47 araçla planlanan 8 hatta Eskişehir’ lilere hizmet vermeye devam etmektedir.